Postavim.sk
 

Výhody drevostavieb

Drevostavby nachádzajú širokú škálu uplatnenia, vďaka pokroku v tejto modernej technológii výstavby sa týmto spôsobom stavajú nielen rodinné domy a chaty, ale napríklad aj niekoľkoposchodové hotely. Takmer akúkoľvek stavbu možno teda postaviť z dreva. 

Protipožiarna ochrana 

Drevostavba je z hľadiska požiaru bezpečnejšie než murovaná stavba s oceľovými prvkami (napr. v stropoch) Drevo ohoří a na povrchu sa vytvorí zuhoľnatené niekoľkých milimetrová vrstva, ktorá bráni horenia a konštrukčnú pevnosť sa znižuje pomaly. Teplom zahriata zaťažená oceľ sa deformuje a dom sa rýchlejšie zrúti. 

Povodne 

Drevostavba lepšie zvládne aj povodne. Keď je dom náhodou zatopený, tak po opadnutí vody, z vnútornej strany rozoberiete stenu, vysušíte izoláciu, stenu opäť uzavrite a môžete bývať. Murovaná stavba sa podarí často vysušiť až po niekoľkých rokoch. 

Úspora miesta 

Konštrukcia obvodových stien na báze dreva majú pri porovnateľnej hrúbke výrazne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako murované konštrukcie. Subtílny ale plne dostačujúca obvodová konštrukcia drevostavby usporí plochu. Na troch metroch bežného obvodového muriva ušetríte použitím drevostavby až 1m2 úžitkovej plochy, čo je pre priemerný rodinný dom jednu izbu navyše. 

Tepelno-izolačné vlastnosti 

Sendvičové drevostavby majú vďaka silnej tepelno-izolačnej vrstve vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. To znamená dlhé udržanie tepla a nízke náklady na vykurovanie. Úspora oproti bežnému zděnému domu môže činiť až desaťtisíce korún za rok. V neprítomnosti je možné dom len temperovať a potom ho veľmi rýchlo vykúriť, lebo steny majú nízku akumuláciu tepla a nedochádza tak k ich vyhrievanie. 

Nízkoenergetičnosť 

Tepelný odpor drevostavieb býva porovnateľný s tepelným odporom murovaného domu, ktorý by mal steny o hrúbke 3-4 metrov. Toto je dosiahnuté konštrukciou zateplenie obvodových stien a strešného plášťa. Zvyčajne sa používa polystyrén, OSB dosky, minerálne vaty, parozábrany a ďalšie. 

Zvuková izolácia 

Sendvičovej konštrukcie drevostavieb zložené vrstvením z materiálov s rôznou dynamickou tuhosťou sa veľmi výrazne znižuje prenos zvuku a drevostavba tak dosahuje lepších zvukovo-izolačných vlastností ako murované stavby. 

Rýchlosť stavby 

Celá stavba môže byť realizovaná počas 5-6 týždňov v prípade stavby realizované na mieste. V prípade prípravy základovej dosky sa doba predĺži, ale stále je neporovnateľne kratší ako v prípade murovaných domov. Realizácia môže prebiehať bez ohľadu na počasie a ročné obdobia, dokonca aj v mrazoch. 

Čistota stavby 

Stavba prebieha tzv "nasucho", čo znamená v čistote oproti výstavbe murovaním. Počas výstavby a po dokončení stavby tak nie sú prakticky potrebné upratovacie práce. 

Estetika 

Drevostavby veľmi pekne vyzerajú, najmä v prípade fasády z paluboviek. Tieto stavby predstavujú moderný a zdravý spôsob bývania. 

Ekológia 

Drevo je čistý prírodný materiál pochádzajúci z obnoviteľných zdrojov.


Zoznam článkov


Kolaudácia - ako na to

Aby ste mohli po ukončení výstavby rodinného domu nehnuteľnosť riadne užívať je potrebné ju skolaudovať.

 

Výhody drevostavieb

Drevostavby nachádzajú širokú škálu uplatnenia, vďaka pokroku v tejto modernej technológii výstavby sa týmto spôsobom stavajú nielen rodinné domy a chaty, ale napríklad aj niekoľkoposchodové hotely. Takmer akúkoľvek stavbu možno teda postaviť z dreva.

Two by four

Stavby v systéme Two-by-four (stĺpikový) sú realizované priamo na stavebnom pozemku z drevených fošní a jedná sa o ľahký drevený skelet. Ide pravdepodobne o najpoužívanejší systém stavby sendvičových drevostavieb na svete. Pre stavbu sa používajú fošne rovnakej hrúbky, ale rozdielnej dĺžky a šírky. Kostru tejto drevostavby tak tvorí nosná drevená konštrukcia. V stenách sa ako výplň používa tepelná izolácia. Na izoláciu sa najčastejšie používa minerálna plsť, polystyrén, celulóza apod Izolačný systém býva nezriedka doplnený parozábranou.

 

Energetický certifikát

Energetický certifikát je dokument, ktorý hodnotí energetickú náročnosť budovy a skutočne spotrebovanej alebo odhadovanej energie spojenej s jej užívaním, t.j. energia na vykurovanie, vetranie, ohrev teplej vody, chladenie a osvetlenie.

Blower door test

BlowerDoor test (BDT), meranie vzduchovej priepustnosti budov alebo jej jednotlivých častí, lokalizuje vzduchopriepustné miesta v obalovej konštrukcii, ktoré zhoršujú kvalitu stavby a vnútornú klímu v budove, a umožní ich úspešné odstránenie.

 

Dispozície

Čo znamená 4+KK?

Nízkoenergetický dom

Nízkoenergetický dom alebo nízkoenergetický ekologický dom (skr. NED) je dom, v ktorom sa ročne na zabezpečenie tepelnej pohody spotrebuje 15 až 50 kWh/m2 obývanej plochy.

 

Rozdiel medzi hrubou stavbou, holodomom a stavbou na kľúč

Všetci snívame a túžime po svojom bývaní. Niekomu stačí byt, inému dom. Každý z nich má svoje výhody a je len na nás, čo si vyberieme. Samozrejme prihliadať musíme aj na finančnú stránku. Ak sa už ale rozhodneme postaviť si dom, mali by sme vedieť, čo to všetko obnáša a aké možnosti máme. Vyberať si môžeme z hrubej stavby, holodomu alebo domu na kľúč. Viete aké sú medzi nimi rozdiely? Ak nie, potom čítajte ďalej. Všetko potrebné sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Ako v domácnosti znížiť spotrebu tepla na vykurovanie a ohrev vody?

Ceny energie neustále stúpajú. Existuje celý rad možností, ako znížiť náklady na vykurovanie a teplú vodu, ktoré do veľkej miery zaťažujú domáci rozpočet. Sú medzi nimi jednoduché riešenia za málo peňazí i finančne náročnejšie opatrenia. Poradíme vám, ako vopred zistiť, či sa vám investícia oplatí, aby ste si mohli na základe toho stanoviť priority.