Postavim.sk
 

Rekuperácia tepla

V pasívných, nízkoenergetických, ale aj štandardných rodinných domoch vetranie tradičným spôsobom (cez okná) znamená relatívne vysokú stratu tepelnej energie a značnú tepelnú nepohodu (prievan, studený vzduch). Preto boli vyvinuté systémy riadeného vetrania, ktoré optimalizujú potrebu výmeny vzduchu v obytnej jednotke a tým zvýšujú obytný komfort. Navyše je možné takéto kontrolované vetranie doplniť o jednotku so spätným získavaním tepla – rekuperátor, čím sa zníži strata tepelnej energie.

Vetrací systém s rekuperáciou vzduchu zaisťuje stály prívod čerstvého vzduchu do bytových priestorov obytných budov, vytvára tak príjemnú vnútornú klímu a navyše teplo z odvádzaného vzduchu s viac ako 60% účinnosťou odovzdá čerstvému privádzanému vzduchu.

Srdcom každej vetracej jednotky s rekuperáciou je výmenník (rekuperátor).

Vo výmenníku odovzdá odsávaný znečistený vzduch z interiéru teplo privádzanému čerstvému vzduchu z exteriéru.

Princíp vetracích jednotiek so spätným získavaním tepla (rekuperáciou) v rodinných domoch.

Vetrací systém v obytných priestoroch tvorí spravidla centrálna vetracia jednotka s rekuperáciou tepla spojená s jednotlivými miestnosťami vzduchovodmi (rúry, ploché kanály), ktoré sú vedené v podlahe, podhľade, v medzistenovom priestore alebo v sanitárnych šachtách tak, aby v interiéry nepôsobili rušivo.

Z kuchyne, kúpelní a WC je znečistený vzduch odsávaný ventilátorom vo vetracej jednotke do výmenníka tepla, kde odovzdá teplo chladnému čerstvému vzduchu (čerstvý vzduch sa ohreje napríklad z 0oC na 18oC). Druhým ventilátorom je potom takto ohriaty (bez potreby energie) čerstvý vzduch privádzaný do spálne, detských izieb a obývačky.

Medzi výmenníkom tepla (rekuperátorom) a oboma ventilátormi sú filtre na čerstvý a znečistený vzduch. Na čerstvý vzduch je možné väčšinou doobjednať peľový filter, čo je výhodné hlavne pre alergikov.


Výhody

Väčšia pohoda:

 • stále čerstvý vzduch
 • peľový filter
 • žiaden prievan

Úspora za kúrenie:

 • vynikajúca účinnosť
 • lepšia návratnosť

Žiadne škody od vlhkosti:

 • nevznikajú plesne
 • eliminuje sa vznik roztočov

Automatické odsávanie pachov:

 • kontinuálne odsávanie pachov

Kľudné bývanie:

 • kľudný spánok
 • žiaden hluk z ulice

Príjemné chladenie budovy:

 • letné chladenie pomocou zemného registra a bypassu

90% času trávime v budovách. Či pracujeme alebo spíme, pozeráme televízor alebo oslavujeme, náš byt (dom) nás obklokuje ako druhá pokožka. Naša pohoda a zdravie závisia od kvality domu, od toho ako kúrime a ako vetráme.

Rekuperácia tepla
Rekuperácia tepla
Rekuperácia tepla

Zoznam článkov


Kolaudácia - ako na to

Aby ste mohli po ukončení výstavby rodinného domu nehnuteľnosť riadne užívať je potrebné ju skolaudovať.

 

Výhody drevostavieb

Drevostavby nachádzajú širokú škálu uplatnenia, vďaka pokroku v tejto modernej technológii výstavby sa týmto spôsobom stavajú nielen rodinné domy a chaty, ale napríklad aj niekoľkoposchodové hotely. Takmer akúkoľvek stavbu možno teda postaviť z dreva.

Two by four

Stavby v systéme Two-by-four (stĺpikový) sú realizované priamo na stavebnom pozemku z drevených fošní a jedná sa o ľahký drevený skelet. Ide pravdepodobne o najpoužívanejší systém stavby sendvičových drevostavieb na svete. Pre stavbu sa používajú fošne rovnakej hrúbky, ale rozdielnej dĺžky a šírky. Kostru tejto drevostavby tak tvorí nosná drevená konštrukcia. V stenách sa ako výplň používa tepelná izolácia. Na izoláciu sa najčastejšie používa minerálna plsť, polystyrén, celulóza apod Izolačný systém býva nezriedka doplnený parozábranou.

 

Energetický certifikát

Energetický certifikát je dokument, ktorý hodnotí energetickú náročnosť budovy a skutočne spotrebovanej alebo odhadovanej energie spojenej s jej užívaním, t.j. energia na vykurovanie, vetranie, ohrev teplej vody, chladenie a osvetlenie.

Blower door test

BlowerDoor test (BDT), meranie vzduchovej priepustnosti budov alebo jej jednotlivých častí, lokalizuje vzduchopriepustné miesta v obalovej konštrukcii, ktoré zhoršujú kvalitu stavby a vnútornú klímu v budove, a umožní ich úspešné odstránenie.

 

Dispozície

Čo znamená 4+KK?

Nízkoenergetický dom

Nízkoenergetický dom alebo nízkoenergetický ekologický dom (skr. NED) je dom, v ktorom sa ročne na zabezpečenie tepelnej pohody spotrebuje 15 až 50 kWh/m2 obývanej plochy.

 

Rozdiel medzi hrubou stavbou, holodomom a stavbou na kľúč

Všetci snívame a túžime po svojom bývaní. Niekomu stačí byt, inému dom. Každý z nich má svoje výhody a je len na nás, čo si vyberieme. Samozrejme prihliadať musíme aj na finančnú stránku. Ak sa už ale rozhodneme postaviť si dom, mali by sme vedieť, čo to všetko obnáša a aké možnosti máme. Vyberať si môžeme z hrubej stavby, holodomu alebo domu na kľúč. Viete aké sú medzi nimi rozdiely? Ak nie, potom čítajte ďalej. Všetko potrebné sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Ako v domácnosti znížiť spotrebu tepla na vykurovanie a ohrev vody?

Ceny energie neustále stúpajú. Existuje celý rad možností, ako znížiť náklady na vykurovanie a teplú vodu, ktoré do veľkej miery zaťažujú domáci rozpočet. Sú medzi nimi jednoduché riešenia za málo peňazí i finančne náročnejšie opatrenia. Poradíme vám, ako vopred zistiť, či sa vám investícia oplatí, aby ste si mohli na základe toho stanoviť priority.